הבלוג שלנו

פוסעת בעקבות האהבה, מאמר השראה לחג השבועות מאת מיכל ששון
15.05.2021
פוסעת בעקבות האהבה, מאמר השראה לחג השבועות מאת מיכל ששון. מאמר השראה לחג השבועות מבוסס על סיפורן האלמותי של רות ונעמי, מאת מיכל ששון

פוסעת בעקבות האהבה.

מאמר השראה לחג השבועות

מאת מיכל ששון

עיבוד ועריכה קלריסה טייטל

*בהשראת קלפי המודעות "חכמת נשים" של יהודית יוניגמן סעדון

חג השבועות. חג קסום בלבן המשרה אווירה נפלאה על כולנו, בעיקר משום שהוא חג באוריינטציה נשית מלווה במסרים נסתרים וגלויים של עוצמה ובייחדנס. השנה לצערנו הרב, החג היפה הזה מלווה ברגשות שנערמו עוד מימי הקורונה אליהם התווספו התקפות מחוץ מבית. לצד התחושות הקשות והחיים בתוך חוסר וודאות וחוסר בטחון, אנחנו בוחרות להישען על כל דבר שעושה לנו טוב.

אחד הדברים שעושים לנו טוב, הוא הסיפור התנכ"י על נעמי ורות.

שתי אימהות קדומות שההליכה שלהן זו בצד זו והדבקות ביניהן מהווה דוגמא לכוחה העצום של אהבה וחברות נשית.

לבחור בדרך האהבה

גיבורות הסיפור מצויות במערכת יחסים שיכולה להיות לכאורה טעונה… שכביכול זו עלולה לתפוס את מקומה של זו, אך לא…רות ונעמי בחרו בדרך אחרת, בדרך של אהבה גדולה ומסירות. וכל הבמה כולה מתפנה בכדי לתת מקום לשתי הנשים הכה מיוחדות הללו, בשעה ששאר השחקנים הופכים להיות משניים.

נעמי

שמכונה לעיתים גם "איוב ממין נקבה" היא אישה שחייה היו רצופים בקשיים, ברעב, במחלות, במוות ובעוני. בניגוד לאיוב שעוסק בעברו ובסבלו, נעמי מפנה את פניה לעתיד. על אף שהיא מקבלת את גורלה ומשלימה איתו, ולמרות שהיא חיה בעולם שבו הכוח שייך לגברים, היא לוקחת את חייה בידיה ופועלת באופן אקטיבי לשינוי גורלה.

לקום מן הכאב

היא ידעה לקום מתוך הכאב שלה פעם אחר פעם ולהמשיך הלאה, להמשיך לחיות. ליצור קרבה רגשית עם כלותיה המואביות, עד כדי כך שיצאו אחריה בדרך אל הלא-נודע. היא ידעה לכוון ולדייק את מעשיה בתבונה, להוליך את כלתה האהובה צעד צעד אל הנישואין הבאים שלה, להפוך את חלומה למציאות ולהפוך לסבתא רבה של דוד המלך. כשמה כן היא – הנעימה בנשים.

מה הם הדברים שהופכים את נעמי לאישה חזקה?

עד כמה נשכיל ללמוד ממנה?

מה מתוך זה נרצה לאמץ?

עם אילו מהדברים אנחנו מזדהים?

 

 • קמה מתוך הכאב
  יכולה לאסוף את השברים שלה, גם לאחר התרסקות, היא ממשיכה והולכת הלאה.
 • מאפשרת קרבה רגשית
  אהבה בין חמות לכלותיה היא לא דבר מובן מאליו. כאן האהבה היא עזה עד כדי כך שרות ועורפה מוכנות לעזוב הכל מאחור וללכת עם חמותן. נעמי ידעה ליצור את האהבה והקרבה עם כלותיה.
 • מכוונת בתבונה ומגייסת שיתוף פעולה
  תכננה את סיפור ההתאהבות של בועז ברות, הגאולה והייבום וגם הצליחה להנחות את כלתה האהובה לבצע את התכנית שהצליחה בצורה מושלמת.
 • הופכת חלום למציאות
  לנעמי היה חלום לגאול את אדמתה, לשקם את שם משפחתה וליצור לה יורש. היא הצליחה, בתכנון מראש, בשיתוף פעולה ותוך התחשבות ודאגה לזולת (רות) – להגשים את החלום בשלמותו. צריך ללמוד ממנה איך לעשות את זה…

רות

רות המואבייה, האמיצה בחרה לעזוב את ארצה ובית אביה וללכת אל הבלתי נודע. דבקותה של רות בנעמי והביעה נכונות להשליך מאחורי גבה את כל קשריה הקודמים: דתיים, לאומיים ומשפחתיים. סיפורה מזכיר את סיפורו של אברהם אבינו: שניהם הולכים בעקבות צו אל הבלתי נודע. בעוד אברהם אבינו הלך אחרי צו האל, הכלה רות אחי צו ליבה.

אַל-תִּפְגְּעִי-בִי, לְעָזְבֵךְ לָשׁוּב מֵאַחֲרָיִךְ:  כִּי אֶל-אֲשֶׁר תֵּלְכִי אֵלֵךְ, וּבַאֲשֶׁר תָּלִינִי אָלִין–עַמֵּךְ עַמִּי, וֵאלֹהַיִךְ אֱלֹהָי. בַּאֲשֶׁר תָּמוּתִי אָמוּת, וְשָׁם אֶקָּבֵר.

רות הקשובה לנעמי חמותה אך מקשיבה גם לחוכמת ליבה שלה, שמראה לה  את הדרך אל המנוחה והנחלה, בנעימות ובאומץ. רות, שיוצאת ללא היסוס לפגוש את בועז, זר יפה תואר וגיבור חיל שהוא חלק ממשפחתה החדשה. רות שיודעת לנווט את דרכה במרחב האינטימי שבינה לבינו, בדרך שתביא אותה אל האהבה המיוחלת. רות, כשמה כן היא – רעות.

מה הם הדברים שהופכים את רות לאישה חזקה?

עד כמה נשכיל ללמוד ממנה?

מה מתוך זה נרצה לאמץ?

עם אילו מהדברים אנחנו מזדהים?

 • קשובה לחוכמת ליבה
  חוכמת הלב היא האינטואיציה והרגש. חוכמת הלב היא האהבה שממלאה את רות לחמותה והיא זו שמנחה את פעולותיה. היא ולא ההיגיון או הפחד מהשינוי.
 • הולכת אל הלא נודע
  "אל אשר תלכי אלך…" רות נועזת, היא מאמינה בטוב ביותר. היא מכירה את הפחדים והחששות מפני המקום הלא מוכר אבל מפיגה אותם בידע שלה על יכולותיה, כישוריה וכוחותיה וכמובן בביטחון שלה באהבה הבלתי מסויגת והביטחון שהיא תדאג לה.
 • נעה במרחב האינטימיות
  היא יודעת את סוד הקסם שבין גבר לאישה. יודעת לייצר את האיזון בין העדינות והנשיות שבה לבין היוזמת והיצרית (שכבה למרגלות בועז בחצי הלילה).

כל אלה הופכים את רות מאלמנה זרה גרה וענייה לאחת הנשים החזקות בתנ"ך, אישה ששינתה את גורלה. מנוכריה, לא יהודיה, מואבייה, הפכה לסבתא רבה של דוד מלך ישראל!

סיפורן של רות ונעמי עשיר ומלא תובנות קטנות וגדולות:

 • האהבה היא גם דרך וגם מטרה
 • שיתוף פעולה עושה טוב לכולם
 • האופטימיות תביא אותך רחוק
 • אמונה בטוב מביאה טוב
 • תכנון וצעדים שמסייעים לאמונה – מזרזים אותה
 • עדיף לפעול בחכמה מאשר לשרת את הצורך בצדק ♥

הסיפור הוא חלק מאיתנו, חלק מהלא מודע הקולקטיבי שלנו, נרצה או לא נרצה. נעמי ורות קיימות בתוכנו, בולטות או רדומות. כדאי לנו לאפשר להן להיות מורות דרך ונותנות השראה במסע חיינו. הן מצאו את הדרך להשתחרר ולעקוף את המוסכמות. סיפורן מאפשר לשאוב כוח, למצוא דרכים חדשות להתמודד, לתת פתרונות יצירתיים ולראות איך ניתן להפוך קושי ליתרון ולהגיע למימוש עצמי.

לחיי רות ונעמי שבתוך כל אחת מאיתנו,

לחיי האהבה החברות,

כי רק האהבה תנצח את כל הדמעות

אהבה גדולה,

מיכל וקלריסה

 

*המאמר נכתב בהשראת קלפי המודעות "חכמת נשים" של יהודית יוניגמן סעדון